Slamák – Dožínkové a pivní slavnosti

Slamák – Dožínkové a pivní slavnosti

Dožínkový průvod, koncerty kapel, minipivovary, pivní soutěže, tradiční řemesla, pohádky pro děti atd.

 

 

DOŽÍNKOVÝ PRŮVOD

14:30

Dožínkový průvod lidových tanečních souborů

od zámku přes ulice Jevíčská, Gorazdova, Brněnská, Cihlářova na náměstí

PROGRAM NA NÁMĚSTÍ

15:00

Povídání o pivu

Pan Zelenka vám bude vyprávět o tom, jak se vaří pivo, o historii pivovarnictví a další zajímavosti.

15:15

Vystoupení tanečních lidových souborů

Po příchodu průvodu na náměstí se vám představí jednotlivé soubory a zatančí své tradiční tance, typické pro svůj kraj, či region.

Vystoupí místní Hřebečský taneční soubor, Taneční soubor Jitřenka nebo také soubor Vysočan.

16:00

Cimbal Hell Band

Kapela CimbalHellBand je multižánrové trio moravských hudebníků hrajících v nevšedním nástrojovém obsazení.

Členové naší moderní cimbálovky mají za sebou dlouhou muzikantskou kariéru, působení v uměleckých souborech, kapelách, divadelních představeních, rádiích a uměleckých školách

Jejich revírem je Česko, jejich tempo je vražedné, jejich protivníci jsou opilí muzikanti, kapely hrající za pivo a párek bez zkušenosti s fakturacemi a zásadami slušného chování. Muži z kapely CimbalHellBand pracují ve dne v noci, jejich úkolem je chránit Vaši spokojenost

17:30

Mother’s Angels

Mladá skupina Mother’s Angels zažívá svůj comeback. Po delší pauze se vrací s novým CD a momentálně ji můžete také vidět jako předkapelu skupiny Divokej Bill. 

19:00

Honza Křížek s kapelou

Honza Křížek, frontman dnes již kultovních Walk Choc Ice, dlouholetý hlas Blue Effect, multiinstrumentalista, skladatel filmové a scénické hudby (mj. Zlatý muž z Ria nebo Cirk La Putyka), se letos poprvé představí v elektrickém setu a poodhalí také písně z nové desky, jež vychází v září tohoto roku!

20:30

Sto zvířat

Roztančená kapela Sto zvířat přiveze do Moravské Třebové svoje aktuální album s názvem 30 let testováno na lidech. Výročí založení kapely zároveň odkazuje na skutečnost, že Zvířata jsou nejsilnější na pódiu. Přesto se jim živelná a spontánní energie koncertů daří zachytit i na studiových nahrávkách, čehož je novinka jasným důkazem.
Stejně tak potvrzuje, že kapela už řadu let nehraje pouze zběsile uhánějící skáčko, ale její muzika je výrazně pestřejší a barevnější. Na novince nechybí s přehledem a jistotou zahrané další styly jako rock, reggae, rocksteady a díky hlubokému, naléhavému a charismatickému hlasu Jany Jelínkové přibývá také výrazných šansonů.

21:30

Band-a-SKA

Band-a-SKA je kapela z okolí Týniště nad Orlicí, která se dala dohromady v roce 2010. Kombinuje off beatový rytmus SKA muziky s prvky popu, jazzu a funky

Své nejnovější album V našem lese děs a běs pokřtila letos v březnu. Kromě klubových a festivalových vystoupení v ČR má za sebou i koncerty v Polsku nebo vystoupení v Berlíně.

PROGRAM NA ZÁMKU

14:00 – 19:00

Ukázky lidových řemesel a tradic

Děti si mohou sami vyzkoušet lidová řemesla a tradice

Kovářství

 

Hrnčířství

 

Košíkářství

 

předení na kolovratu a drhání

 

POHÁDKY PRO DĚTI NA ZÁMKU

16:00

Zvířátka a loupežníci

 

Na malém statku žila kdysi stará a chudá statkářka. S ní tam žila koza, kačka a kohout…

Na motivy pohádky bratří Grimmů Brémští muzikanti. Klasická pohádka o tom, když kamarádi drží za všech okolností při sobě, tak jim to pak nejlépe ladí.

Divadlo U staré herečky je tvořeno Janou Vyšohlídovou – absolventkou KALD DAMU.

17:30

Ošklivé káčátko

Inscenace na motivy klasického příběhu H.CH. Andersena o malém práčeti, které se od narození musí vypořádávat s tím, že vypadá jinak než ostatní.

S příchodem jara se vše probouzí k životu a na svět přichází mláďata. Rodí se, klubou, líhnou…

Divadlo U staré herečky je tvořeno Janou Vyšohlídovou – absolventkou KALD DAMU.

SEZNAM PIVOVARŮ

MELICHÁREK

Pivovárek Melichárek je jeden z nejmenších pivovarů v České republice, vařící více jak 50 druhů piva. Vaříme piva spodně i svrchně kvašená, světlá, polotmavá i tmavá. Nebojíme se experimentovat. Pořádáme i vzdělávací kurzy vaření piva. 

VOLF ŠIROKÝ DŮL

Vaření piva začalo sázkou a tak mi nezbylo nic jiného, než to zkusit.
Tři roky jsem byl domovařičem a zkoušel jsem různé pokusy,aby mě pivo chutnalo.
Po třech letech jsem chtěl pivovar zlegalizovat a tak vznikl v srpnu 2018
Řemeslný pivovar Volf Široký Důl
Vařím hlavně spodně kvašené ležáky 10, 11, a 12° a jarní a zimní speciál.
Patřím mezi nejmenší pivovary v ČR a přilehlých zemích s varnou 300 litrů.

Pivovárek NA KOPEČKU ve Svitavách je pivovar, který založila společnost Czech Brewmasters s.r.o. Je to společnost sládků, která staví pivovary a dělá technologické poradenství v Čechách a zahraničí .  Pivovárek NA KOPEČKU navázal na historii pivovarnictví ve Svitavách, které se tradovalo od dob založení města a ukončilo uzavřením velkého pivovaru ve Svitavách roku 2002 . Pivovar funguje od roku 2011  ( příští rok bude ve znamení 10ti let existence ) a vaří primárně nejvyšší level v pivovarnictví a to je typický český ležák ŠKOPECEK, ale taktéž piva svrchně kvašená, mezi nejznámější patří 15%IRISH STOUT:  Pivovar získal za dobu svého působení již 19 ocenění na významných soutěžích Zlatá pivní pečeť, Cena českých sládků a Pivo České republiky.  

PIVOVAR PODLESÍ

Pivovar Podlesí byl založen v roce 2013 a nachází se v malebné vesničce na úpatí centrální části Brd. Do brdských lesů a hájů se od nás po dobrém obědě dostanete dříve, než vám slehne po dobrém jídle z naší kuchyně. Milovníky chmelového moku a jistě nejenom je potěší výběr z několika druhů piv, která vyrábíme dle vlastních receptur z vody čerpané přímo z brdských lesů. Při výrobě našich piv dodržujeme všechny řemeslné postupy a využíváme pečlivě vybrané suroviny. Pokud vás brdské lesy, dobré jídlo a naše pivo zmůžou, můžete složit hlavu v některém z pokojů v našem penzionu.

PIVOVAR ZLOSIN

je malý rodinný pivovar z Velkých Losin, který vznikl v roce 2016. Navazuje na 100letou tradici vaření piva ve Velkých Losinách, kdy první zmínky o panském pivovaru spadají až do 16. století. Tak jako tehdy, před téměř 450 lety, používá pivovar jen ty nejkvalitnější suroviny.

MINIPIVOVAR VESELKA

HISTORIE PIVOVARU A VÝROBA PIVA

Minipivovar byl založen v říjnu roku 2013. Jedná se o jeden z nejmenších pivovarů v České republice s ročním výstavem cca 300 hl. Stabilně dodáváme pivo pouze do naší restaurace. Všechna piva vyrábíme klasickou českou technologií – varna, spilka, ležácký sklep.

Varna
Vaříme dekokčním způsobem na dva rmuty. Slad dovážíme z humnové sladovny v Dobrušce. Používáme český chmel /nejvíce premiant a žatecký poloranný červeňák/, příležitostně i jiné české odrůdy.

Spilka
Používáme kvasnice spodního kvašení. Hlavní kvašení probíhá v otevřených kvasných kádích při teplotách do 10 st. C.

Ležácký sklep
Teplota v prostoru ležáckých tanků je 2 až 3 st. C. Naše pivo dozrává v případě jedenáctky 21 dní a déle, silnější piva o několik týdnů déle.

 

Pivovar Louka

Pivovar z Louky nad Veličkou založen v roce 2017

Pivovar Louka používá výběrové slady od lokálních dodavatelů a moravských sladoven.Využíváme těch nejlepších vodních zdrojů v našem okolí, které nám zaručují udržet stabilní kvalitu piva. Každé naše pivo je uvařeno podle vlastních receptur sestavených přímo na míru používaným surovinám.

Velkorakovský minipivovar

Minipivovar byl založen třemi společníky v roce 2015. V roce 2018 byl minipivovar transformován do dnešní podoby rodinného minipivovaru jednoho z bývalých vlastníků. Stalo se tak po vleklých neshodách. Rok 2018 tedy bereme jako opravdový začátek. Název nese po vesnici kde sídlí, tedy v Rakové u Konice, dříve Velké Rakové. V současné době vaříme v pronajatých prostorách v Prostějově a naší hlavní myšlenkou je vrácení pivovarnictví do naší obce a minipivovar do ní vrátit. Minipivovar se specializuje na ležáky – tedy spodně kvašená piva. Ve své nabídce má v současnosti čtyři druhy piv.
Rupert 11% – světlý ležák s vyšší hořkostí
Medart 12% – světlý ležák s medovinou
Rupert coffee 11% – světlý ležák s lehkým tónem italské kávy Ravasio
Fojt 13% – silný polotmavý vídeňský ležák
Hlavním mottem pivovaru je heslo: S láskou vařené k žízni laděné.

Pivovar Bartoš

V pivovaru Bartoš vaříme s láskou poctivé řemeslné pivo z přírodních surovin, podle vlastních receptur a tradičním postupem. Mlsnej fotr je poctivé řemeslné pivo s nádhernou jantarovou barvou, výraznou hořkostí,příjemným karamelovým podkresem a sametovou pěnou. „Na něm si pochutná i mlsnej fotr!“ A pivo Sagvan je Americký Porter, podle vlastního receptu, kterého si zamiloval snad každý kdo ho pil.