Bratři

Bratři

  • Znění Česko / Slovensko, 2023, 135 min
  • Režie Tomáš Mašín
  • Žánr Dobrodružný / Historický / Drama
  • Info Jeden ze zásadních příběhů naší novodobé historie. Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Rodina, jejíž členové se vzepřeli nacistické i komunistické totalitě. Film Bratři o skupině bratrů Mašínů bude mít premiéru sedmdesát let od jejich útěku do Západního Berlína.
  • Hrají Oskar Hes, Jan Nedbal, Tatiana Dyková, Adam Ernest, Stefan Konarske, Karolína Lea Nováková, Matěj Hádek, Matyáš Řezníček, Tony Mašek, Václav Neužil ml., Karel Dobrý, Alžběta Malá, Petr Uhlík, Daniela Kolářová, Marián Mitaš, Pavel Řezníček, Jan Jankovský, David Bowles, Filip Teller, Jiří Racek, Saro Emirze, Ondřej Jiráček, Daniel Kamen, Fritz Fenne, Jan Teplý ml., Nikol Kouklová, Tomáš Juřička, Jevgenij Libezňuk, Adam Vacula, Petr Kuryltso, Jacob Erftemeijer, Claudia Vašeková, Juraj Bača, Jiří Imlauf, Vladimír Hauser, František Mitáš, Lucie Ingrová, Jiří Kout, Aleš Bílík a další

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři.